Logo tzuf
 

כתבות

 

עדויות משתמשים

 

מחקרים וחומר מדעי

מעבדות צוף גלובוס

Doctor Alexander

סיפורה של חברת מעבדות צוף גלובוס

החברה נוסדה ע"י ד"ר אלכסנדר גורושיט המשמש עד היום כמדען הראשי שלה.

 

כשהיה ד"ר אלכסנדר גורושיט סטודנט לרפואה בברית המועצות, היה נהוג שסטודנטים לרפואה יוצאים, בחופשת הקיץ, לעשות עבודה רפואית מקצועית בשטח.

בסוף השנה הרביעית ללימודיו בפקולטה לרפואה יצא אלכסנדר, יחד עם סטודנטים נוספים לאזור כפרי בו התגלתה מגפת כולרה. תפקיד הסטודנטים היה לעבור מבית לבית ולברר האם יש בבית חולה בכולרה, ואם כן לבצע בדיקה ראשונית ולדווח לרשויות הבריאות המקומיות.

בשעות הערב, כאשר חבריו הסטודנטים הלכו לבלות בבית המרזח המקומי, ישב אלכסנדר הצעיר עם הטפסים אותם מילאו הוא וחבריו במשך היום , וניתח את הממצאים. בין היתר סימן על גבי מפה את הבתים בהם התגלו מקרי כולרה.

כשסיים את מיפוי הכולרה באזור מצא, להפתעתו, שיש שני אזורים מוגדרים שאין בהם מקרים של חולים בכולרה. אלכסנדר יצא לשני האזורים הנקיים האלה וגילה ששניהם מאוכלסים על ידי משפחות של מגדלי דבורים. הממצא הזה ריתק את אלכסנדר והוא החליט להמשיך ולחקור את הנושא לעומק. כשסיים את לימודיו בפקולטה לרפואה התחיל לעבוד בפקולטה למיקרוביולוגיה בה שימש כחוקר וכמרצה. אלכסנדר, יחד עם סטודנטים שלמדו אצלו ושימשו כעוזרי מחקר, חקר ולמד לעומק את נושא מוצר הכוורת, גידול דבורים וצמחי המרפא.

מגדלי דבורים יודעים מזה דורות רבים שתכונות הדבש מושפעות מאד מהמזון ממנו ניזונות הדבורים. גם הציבור הרחב יודע שצבע וטעם הדבש המיוצר ע"י דבורים שניזונו מפרחי הדרים שונים מאלה של דבש המיוצר ע"י דבורים שניזונו מפרחי בר. אלכסנדר התעניין יותר בתכונות הרפואיות של הדבש ופחות בצבע ובטעם.

תוך כדי עבודה ראה אלכסנדר, מה שכולנו רואים אבל לא ממש מתייחסים: הדבורים יכולות לצרוך כמזון רק צוף הנמצא בפרחי הצמחים או בהפרשות מחלקי צמח אחרים. אלא שברוב צמחי המרפא החומרים הפעילים נמצאים בחלקים שאינם זמינים לדבורים, כגון: שורש הצמח, גבעול או עלה. וכך עלה הרעיון שכדי לייצר מוצר כוורת בריאותי יעיל יש להזין את הדבורים באותם חלקי צמח בהם נמצאים החומרים בהם אנחנו מעוניינים. אלא, שהדבורים הינם בעלי חיים אניני טעם ויש "לשכנע" אותן לאכול את המזון הזה. כדי להגיע להרכבי מזון שיענו על הקריטריונים: "טעים לדבורים" ומתאים לייצור מוצר כוורת רפואי יעיל, נדרשו עוד שנים של מחקר ולימוד.

 

בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת עלה ד"ר אלכסנדר גורושיט לישראל כשהוא נחוש בדעתו להמשיך בארץ את המחקר והפיתוח ולהקים חברה שתעסוק בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרי כוורת בריאותיים. זמן קצר אחרי שהגיע ארצה פנה אלכסנדר לחממה הטכנולוגית בקריית שמונה, ואחרי תהליך הסינון והמיון התקבל לחממה וקיבל מימון ראשוני מהמדען הראשי במשרד התעשייה והמסחר.

בחממה הטכנולוגית קיבל אלכסנדר 2 וחצי חדרים, בהם המשיך את המחקרים אותם התחיל בברית המועצות ובעזרת צוות קטן של לבורנטים פיתח וייצר סוגים שונים של מוצר כוורת רפואי.

 

במשך השנים פיתח אלכסנדר סוגים רבים של מוצרי כוורת מרפא. אחד מהם היה מוצר כוורת שכונה "דרמומל" שפותח כדי לסייע לאנשים מבוגרים שסבלו מפצעי לחץ, במוצר כוורת זה טופלו קשישים ששהו בבתי אבות והתוצאות היו מעולות. מוצר כוורת נוסף פותח כדי לסייע לאחת העובדות שעבדה עם אלכסנדר בחממה הטכנולוגית וסבלה מאנמיה חריפה בעקבות המחזור החודשי. מוצר כוורת זה התגלה כיעיל במיוחד לטיפול באנמיה ויעילות זו גרמה לכך שפיתוחו נמשך וכיום נקרא מוצר כוורת זה "לייף-מל" והוא משמש בעיקר לטיפול בחולי סרטן שהטיפול הכימותרפי או ההקרנות פוגעים במערכת החיסונית שלהם ומורידים את הספירה הלבנה, הספירה האדומה ורמת ההמוגלובין בדם.

 

בתום תקופת החממה יצאו אלכסנדר והחברה שהקים לעצמאות, אלכסנדר גייס משקיעים לחברה. וכך הוקמה חברת "מעבדות צוף גלובוס בע"מ" הממוקמת באזור התעשייה הצפוני בקרית שמונה וממשיכה לפתח ולייצר סוגים רבים של מוצר כוורת בריאותיים. מוצרי החברה משווקים בארץ, בבריטניה, בארצות הברית, בקנדה, בגרמניה, בשוויץ. והחברה מתכננת להרחיב את פעילותה למדינות נוספות ברחבי העולם.

  מוצרי מעבדות צוף גלובוס הינם תוספי תזונה ואינם תרופות. השימוש במוצרים אלה איננו תחליף לטיפול רפואי או תרופתי כלשהו.

לחברה יש את אישורי התקנים המחמירים לייצור תוספי תזונה: I.S.O - של מכון התקנים הישראלי. H.A.C.C.P - מערכת ניהול בטיחות מזון. G.M.P - תנאי ייצור נאותים של משרד הבריאות. IQNet - מצויינות ארגונית. כל מוצרי החברה כשרים (פרווה) באישור הרבנות קרית שמונה ובהשגחת בד"צ העדה החרדית. כשר לפסח