מרווה רפואית – צמח המרפא העתיק במזרח התיכון

מרווה רפואית – צמח המרפא העתיק במזרח התיכון

זמן קריאה: 3 דקות

חשוב לדעת:
  • תיעוד על שימוש במרווה כצמח מרפא קיים כבר אלפי שנים
  • המרווה הוכחה מדעית כיעילה בעזרה בטיפול בדלקות גרון ובעיות במערכת העיכול
  • בזכות הגיוון בתכונותיה הרפואיות, המרווה היא צמח מרכזי בתעשיית תוספי המזון
מי אני, מרווה?
ההיסטוריה הרפואית של המרווה
התכונות הרפואיות של המרווה

מי אני, מרווה?

המרווה הרפואית היא אחת מעשרות הזנים של צמח המרווה, השייך למשפחת השפתניים. 24 מזני המרווה גדלים באופן טבעי בארץ ישראל ונחשבים לצמחי המרפא הקדומים ביותר במזרח התיכון. קיים תיעוד לגבי הדרך שבה השתמשו במרווה לפני אלפי שנים.

המרווה משמשת כצמח מרפא משמעותי מאוד ברפואת הטבעית, בזכות היכולות המגוונות שלה לעזור בטיפול בבעיות רפואיות שונות, אך יש לה גם שימושים אחרים. הראשון והמוכר לכולם הוא כצמח תבלין, הגדל בחצרות ובעציצים בעשרות אלפי בתים בישראל. את המרווה ניתן למצוא בתוספי תזונה רבים, משמשת לנוי ויש לה חשיבות גם מבחינה מיסטית על פי אמונות שונות.

ההיסטוריה הרפואית של המרווה

עלי המרווה הרפואית שימשו כצמח מרפא במשך אלפי שנים ויש לכך לא מעט תיעוד במסמכים היסטוריים. בתלמוד הבבלי ב”שבת קט” מוזכרת המרווה פעם אחת. כבר בימי קדם זוהו בה תכונות העוזרות בטיפול בזיהומים ובהזעת יתר, ונמצאו עדויות להכנת משחות או חליטות של עלי הצמח.

בעשורים האחרונים, עם התפתחות הרפואה הטבעית גם במערב, צמח המרווה הרפואית הפך לאחד המרכזיים והשכיחים בין המרכיבים של תוספי המזון המודרניים, כולל תוספי תזונה ייחודיים. תוספי מזון אלו עוזרים לפתרון בעיות רפואיות מגוונות. עם זאת, רבים עדיין משתמשים במרווה על ידי טינקטורה (שילוב של תמצית הצמח ואלכוהול) או בחליטת העלים במשקה.

 

התכונות הרפואיות של המרווה

הפופולאריות והשכיחות של המרווה בתוספי מזון ושאר תרופות טבעיות היא בעיקר בזכות הגיוון שלה והיכולת לעזור בפתרון של מספר בעיות רפואיות.

על פי הרפואה הטבעית שימוש בעלי הצמח יכול לעזור בחיטוי פצעים, בהרגעת בעיות נשיות שונות, בטיפול בדלקת גרון ובהרחקת ליחה, וכן בסיוע להורדת חום הגוף. בנוסף מחקרים חדשים הראו כי הצמח עוזר בטיפול בבעיות שונות במערכת העיכול ובניסוי מעבדה הוכח כי מדובר בנוגד דלקת יעיל.

מכיוון שהמרווה ידועה כצמח המייבש את הגוף, צריכת מוצרים הכוללים אותו אינה מומלצת לנשים מניקות (אלא אם הן מעוניינות להפסיק) ולנשים בהריון.

תוספי התזונה שלנו

לרכישה גסטומל מהכוורת
לרכישה בונכומל מהכוורת
התייעצו איתנו
ד”ר אלכסנדר גורושיט מנהל מחקר ופיתוח

ד”ר אלכסנדר גורושיט

מנהל מחקר ופיתוח

מייסד החברה והמדען הראשי שלה מיום הקמתה. החל להתמחות בתחום צמחי המרפא עוד במהלך לימודי הרפואה שלו בברית המועצות. כבר בגיל צעיר הכיר מקרוב את הערך המוסף המופלא של מוצרי הכוורת וחקר אותם לעומק. אחראי לפורמולה הייחודית שממנה מכינים את המיצוי לדוברים.

ד”ר יהושע מאור – יועץ חיצוני מחקר ופיתוח

ד”ר יהושע מאור – יועץ חיצוני

מחקר ופיתוח

בעל דוקטורט מהאוניברסיטה העברית בירושלים ופוסט דוקטורט מביה”ס לרפואה של הארוורד. כיהן כראש תכנית המצוינות בחקלאות ובבריאות סביבתית באוניברסיטה העברית.

בזכות הנושאים המגוונים שלמד והתנסה בהם, ד”ר מאור מתמחה במגוון רחב של תחומים, כגון תרופות, כימיה אורגנית ואנליטית, פרמקולוגיה, טקסולוגיה ובריאות סביבתית, שאותם הוא מביא לידי ביטוי בעבודתו בצוף גלובוס.

עמרי דואיב – יועץ חיצוני ביולוג, חוקר

עמרי דואיב – יועץ חיצוני

ביולוג, חוקר

בעל תואר שני בביולוגיה של התא ואימונולוגיה. השתתף במספר פרויקטים הקשורים בצמחי מרפא וביניהם פרויקט גדול במימון האיחוד האירופי שבחן את הפוטנציאל הרפואי של צמחי בר טבעיים הגדלים באגן הים התיכון.

הידע שלו הן במוצרים טבעיים וצמחים והן בפיזיולוגיה ומנגנון החיסון של הגוף הופכים אותו לחבר חשוב בצוות המדעי של החברה.

השתדלנו להביא לכם כאן באתר את כל המידע המקצועי והמדעי על תוספי המזון הייחודיים שלנו והשפעותיהם. עם זאת, לא ניתן לענות על כל השאלות והתהיות שבטח רצים בראשכם, ולכן אנו שמחים להעמיד לרשותכם את צוות המומחים של צוף גלובוס, בראשות מנהל המו”פ של החברה ד”ר אלכסנדר גורושיט והיועץ המיוחד של החברה, ד”ר יהושע מאור.

מוזמנים לשלוח אלינו את השאלות בוואטסאפ או דרך תיבת צור קשר שכאן, ואנו נעשה הכל כדי לענות לכם באופן המלא והמהיר ביותר.

דילוג לתוכן